Birleşme Zamanı Geçmedimi?

islama gönül vermiş tüm müminlere selam olsun.

Arap yarımadasının kabile hayatı içinde cahil diye nitelenen o kavmi iyi tefekkür edin, Bugün elinizde bulunan ve kutsadığınız Kur'an (Vahiy), o cahil toplumu asrı saadet devri bilinen zamanın insana sunduğu en güzel çağa dönüştürdüler, Kurumsal hiç bir alt yapıları olmadığı halde etraflarındaki iki imparatorluk ve bir kırallığı dize getirdiler, size neler oluyor?

Enam süresi 159 ayette Allah'ın buyurduğu gibi sizde parçalanmışlıktan kurtulmaya çalışmıyorsunız.

اِنَّ الَّذٖينَ فَرَّقُوا دٖينَهُمْ وَكَانُوا شِيَعًا لَسْتَ مِنْهُمْ فٖى شَیْءٍ اِنَّمَا اَمْرُهُمْ اِلَى اللّٰهِ ثُمَّ يُنَبِّئُهُمْ بِمَا

كَانُوا يَفْعَلُونَ
~ ~ ~


6.159 - Gerçek şu ki, dinlerini parça parça edip kendileri de gruplaşanlar, sen hiç bir şeyde onlardan değilsin. Onların işi ancak Allah'adır. Sonra O, işlemekte olduklarını kendilerine haber verecektir.
Yada Rum süresi 32 ci ayette bahsi geçenlerin durumu mu bizi mutlu ediyor.

مِنَ الَّذٖينَ فَرَّقُوا دٖينَهُمْ وَكَانُوا شِيَعًا كُلُّ حِزْبٍ بِمَا لَدَيْهِمْ فَرِحُونَ
~ ~ ~

30.32 - (O müşrikler ki,) Kendi dinlerini fırkalara ayırmış ve kendileri de parça parça olmuşlardır; ki her grup kendi elindekiyle övünüp sevinç duymaktadır.

Yoksa Nisa süresi Elli Dokuz (4/59) da geçen sizleri ilgilendirmiyormu.

يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اَطٖيعُوا اللّٰهَ وَاَطٖيعُوا الرَّسُولَ وَاُولِى الْاَمْرِ مِنْكُمْ فَاِنْ تَنَازَعْتُمْ فٖى شَیْءٍ

فَرُدُّوهُ اِلَى اللّٰهِ وَالرَّسُولِ اِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّٰهِ وَالْيَوْمِ الْاٰخِرِ ذٰلِكَ خَيْرٌ وَاَحْسَنُ تَاْوٖيلًا
~ ~ ~


4.59 - Ey iman edenler, Allah'a itaat edin; elçiye itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine de. Eğer bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz, artık onu Allah'a ve elçisine döndürün. Şayet Allah'a ve ahiret gününe iman ediyorsanız. Bu, hayırlı ve sonuç bakımından daha güzeldir.

Nahl Süresi (16/64) te bakın ve dürümunuza bir göz atın.

وَمَا اَنْزَلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ اِلَّا لِتُبَيِّنَ لَهُمُ الَّذِى اخْتَلَفُوا فٖيهِ

وَهُدًى وَرَحْمَةً لِقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ
~ ~ ~


16.64 - Biz Kitab'ı ancak, hakkında ihtilafa düştükleri şeyi onlara açıklaman ve inanan bir kavme rahmet ve hidayet olması dışında (başka bir amaçla) indirmedik.

Kur'an'ın nazil olduğu bu ayda iman ettim diyenlerin, hakkiyle okuyup anlayıp SAD SÜRESİ (61/4) ayette buyurduğu bigi tek vucut bütünlüğü içinde bir birliktelikle davalarının adamı olmayı nasip etsin.

اِنَّ اللّٰهَ يُحِبُّ الَّذٖينَ يُقَاتِلُونَ فٖى سَبٖيلِهٖ صَفًّا كَاَنَّهُمْ بُنْيَانٌ

مَرْصُوصٌ
~ ~ ~


61.4 - Şüphesiz Allah, kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever.

Bugünkü savaşımız nefsimizle olmalı dağınıklığı, parçalanmışlığı, ayrılık ve bağnazlıkları yok edip birleşme ve hayatı imar etme yönünde olmalı, yoksa müslümanların yaşadığı coğrafyalarda kan akmaya, namuslar çiğnenmeye, mal talan edilmeye devam edecek. selam ve dua ile.

Kur'an Dinle

Listen to Quran