MÜCAHİD LİDER ÖMER MUHTAR'IN ŞEHADET YILDÖNÜMÜ

MÜCAHİD LİDER ÖMER MUHTAR'IN ŞEHADET YILDÖNÜMÜ

Libya'da İşgalci Faşist İtalyanlara karşı yürüttüğü direniş hareketi ile cihadın adanmış öncüsü ve sembolü olan mücahit komutan ve lider Ömer Muhtar'ın 87'nci şehadet yıldönümü. İtalyan sömürgesine karşı direnirken esir düştükten sonra şehit edilen Ömer Muhtar 73 yaşındaydı.

Muhtar, 1862 yılında Libya'nın Defne bölgesinin Batnan kasabasında doğdu. 1922'de İtalya'da iktidara gelen Faşistlerin Libya'yı sömürgeleştirme politikasına karşı 1923'de Berka'da yeni bir direniş hareketi başlatarak, direniş güçleriyle başarılı baskınlar gerçekleştirdi. Direnişini 1931'e değin sürdürdü. 11 Eylül 1931'de bir çarpışmada yaralanarak İtalyanlara esir düştü. Direnişçi, mücahit lider Ömer Muhtar'dan hayatı karşılığında bütün mücahitlerin teslim olmasını istediler. Bu istekleri reddedilince idama mahkûm edildi. Göstermelik olarak kurulan mahkemenin hükmüne şu meşhur cevabı verdi: “Hüküm ve karar yalnız Allah'ındır. Sizin bu sahte ve uydurma hükmünüzün hiçbir geçerliliği yoktur.” Aynı gün çarşı ortasında halkın gözleri önünde 16 Eylül 1931'de idam edilerek şehit edildi.

Toplama kamplarından getirilen binlerce Libyalının gözleri önünde gayet sakin ve korkusuzca idam sehpasına çıktı. Fecr suresinin son ayetlerinden “Ey huzura ermiş nefis! Razı edici ve razı edilmiş olarak Rabbine dön” ayetleri dilinden düşmüyordu.

Aziz şehidimize Allah rahmet eylesin ve cennetindeki makamını yüceltsin inşaAllah.

omermuhtar

Kur'an Dinle

Listen to Quran