Birleşme Zamanı Geçmedimi?-2

 

islama gönül vermiş tüm müminlere selam olsun.

Evet yine aynı başlıkla bir şeyler iletmeye karar verdim, umarım anlaşılır olmayı Allah nasip eder.

Bilirsiniz meramı aşan ifadeler vardır, ben bunu hep bu şekilde düşünüyorum, meramın aşıldığı yer, kültürün hakim olduğu zihinsel kodlarımıza bağlıdır. Hangi renk gözlükle bakarsak doğanın renkleri o hal üzere yansır. Şimdi yazdıklarım ve yazacaklarım bana göre doğruyken bir başkası için anlaşılmaz ve de imkansız olan olağan dışı talep ve yaklaşımlar olduğunu söyliyebilir. 
Şimdi içimizi kemiren hastalıklar ve bunun geleceğimize yüklediği yıkımı anlamak için aşağıda yazacaklarım inanıyorum ki her gören onaylıyacak ama çozüm yolu (tedavi) yöntemi noktasında hastalıklı zihinler o kadar çok ki yangının ütrettiği duman misali gözleri kör edercesine her tarafı kaplayınca boğuyor, kör ediyor, o kargaşada anlaşılır olmayı uzak kılıyor.

1-Tecessüs ve Giybet

~~49-HUCURAT:12~

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحٖيمِ
~ ~ ~

 Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثٖيرًا مِنَ الظَّنِّ اِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ اِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ

 

بَعْضًا اَيُحِبُّ اَحَدُكُمْ اَنْ يَاْكُلَ لَحْمَ اَخٖيهِ مَيْتًا فَكَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللّٰهَ اِنَّ اللّٰهَ تَوَّابٌ رَحٖيمٌ

~ ~ ~

49.HUCURAT:12 - Ey iman edenler, zandan çok kaçının; çünkü zannın bir kısmı günahtır. Tecessüs etmeyin (birbirinizin gizli yönlerini araştırmayın). Kiminiz kiminizin gıybetini yapmasın (arkasından çekiştirmesin.) Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeyi sever mi? İşte, bundan tiksindiniz. Allah'tan korkup sakının. Şüphesiz Allah, tevbeleri kabul edendir, çok esirgeyendir.

Yukarda naklettiğim hucurat 12 ci ayet bize tecesüs etmemeyi bir birimizin kusur ve eksiklerini örtmeyi öğütlerken , Bunun tersi bizim okuyan ve düşünen insanımız kendisinden farklı olduğunu düşündüğü ya da kabul ettiği kişiyi yada kişileri %90 aynı şeylerde kabulleri olsada %10 farklılıkları gündemleştirir ve yerden yere vurur. Allah için  doğru görmek için bu kadar yamulmayın, zira doğrulunca doğrunuz yamuk durur.

Allah ömür verirse devam edecek.

selam ve dua le.

Kur'an Dinle

Listen to Quran