Kadir Gecesi

Kur'an-ın doğum günü olan bu gece tüm iman eden Allah kullarına hayırlı olsun.

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحٖيمِ
~ ~ ~

1.1 - Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

اِنَّا اَنْزَلْنَاهُ فٖى لَيْلَةِ الْقَدْرِ
~ ~ ~

97.1 - Gerçek şu ki, Biz onu kadir gecesinde indirdik.

وَمَا اَدْرٰیكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ
~ ~ ~

97.2 - Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir?

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ
~ ~ ~

97.3 - Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.

تَنَزَّلُ الْمَلٰئِكَةُ وَالرُّوحُ فٖيهَا بِاِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ اَمْرٍ
~ ~ ~

97.4 - Melekler ve ruh, onda Rablerinin izniyle her bir iş için inerler.

سَلَامٌ هِىَ حَتّٰى مَطْلَعِ الْفَجْرِ
~ ~ ~

97.5 - Fecrin çıkışına kadar bir esenliktir (selamdır) o.

Kadir gecesinin belirsizliği üzerinde dururlar ve son on günde ararlar, Bilmezlermi bu gecenin kıymeti kuranla (vahiyle) Allah kullarının buluşma günüdür. Kur'anla buluşma ve onunla yaşamı bütünleştirme her geceyi kadir gecesi kılar. Gelin hayatımızı kur'anla bütünleştirelim her gecemizi binlerce aydan, tanıştırdığımız her insanı binlerce betbahttan daha hayırlı kılalım.

~~Bakara Süresi=2.143~
وَكَذٰلِكَ جَعَلْنَاكُمْ اُمَّةً وَسَطًا لِتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهٖيدًا

وَمَا جَعَلْنَا الْقِبْلَةَ الَّتٖى كُنْتَ عَلَيْهَا اِلَّا لِنَعْلَمَ مَنْ يَتَّبِعُ الرَّسُولَ مِمَّنْ يَنْقَلِبُ عَلٰى عَقِبَيْهِ 

وَاِنْ كَانَتْ لَكَبٖيرَةً اِلَّا عَلَى الَّذٖينَ هَدَى اللّٰهُ وَمَا كَانَ اللّٰهُ لِيُضٖيعَ اٖيمَانَكُمْ اِنَّ اللّٰهَ بِالنَّاسِ

لَرَؤُفٌ رَحٖيمٌ
~ ~ ~

2.143 - Böylece biz sizi, insanlara şahid (ve örnek) olmanız için orta bir ümmet kıldık; Resül de üzerinizde bir şahid olsun. Senin üzerinde bulunduğun (yönü, Ka'be'yi) kıble yapmamız, elçiye uyanları, topukları üzerinde gerisin geri dönenlerden ayırdetmek içindir. Doğrusu (bu,) Allah'ın hidayete ilettiklerinin dışında kalanlar için büyük (bir yük)tür. Allah, imanınızı boşa çıkaracak değildir. Şüphesiz, Allah, insanlara şefkat edendir, esirgeyendir.

Allah'ın bizden beklediği şahitliği vahiyle buluşmalı yaşamı onunla kaim kılmalıyız, Her geceyi kadir gecesi olarak yaşamalıyız. Gelin bizleri kardeş kılan, bir birimizi sevmeyle iman sahibi kılan, imanla bizi rızasına kabul eden Allah'ı hakkıyla anma anlama ve kul olmak için kur'anla buluşalım. Çok söz anlamı yitirir hani şunu derler anlayana sinek saz, anlamayana davul zurna az.!! Vahyi kendimize değil de biz vahye uyarsak Rızai ilahiye ulaşacak ümmetin şahidi oluruz. selam ve dua ile.

Kur'an Dinle

Listen to Quran